Δελτία ΤύπουΝέαΕπιστροφή με 5 μετάλλια από τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων στη Φιλανδία

Ιούλιος 4, 2022

Πέντε μετάλλια ήταν ο συνολικός απολογισμός από τη συμμετοχή της ελληνικής αποστολής στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων που διεξήχθησαν στο Ελσίνκι της Φινλανδίας το διάστημα 27/6-4/7/2022.

Για την ακρίβεια, ο αθλητής της κολύμβησης Κωνσταντίνος Καραντζής απέσπασε τη δέυτερη θέση στα 50μ. ύπτιο (S4), σημειώνοντας επίδοση 1:06.97.

Ασημένιο μετάλλιο όμως απέσπασε και ο αθλητής κολύμβησης Γιώργος Βασιλειάδης στα 100μ. ελεύθερο (S10 ) κατα τη διεξαγωγή των Ευρωπαϊκών Αγώνων Νέων στη Φινλανδία, σημειώνοντας επίδοση 1:00.83.

Πολύ καλή ήταν και η συμμετοχή του αθλητή της κολύμβησης Αριστείδη Χατζίδη, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (S9).

Στο βάθρο των νικητών ανέβασαν τη χώρα μας και οι αθλητές του Boccia (κατηγορία Ομαδικό ΒC1/BC2).
Οι Έλληνες αθλητές μας Ελισάβετ Ιωσηφίδου, Θεόδωρος Λιόντος και Παναγιώτης Πάσκος κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.
Τον καλύτερό της εαυτό έδωσε και η αθλήτρια της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, Ευανθία Μπουρνιά, η οποία κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο.