ΕιδησεογραφίαΝέαΜόντρεαλ 2013: «Χάλκινος» ο Γιάννης Κωστάκης στα 200μ. ελεύθερο

Αύγουστος 13, 2013

Γιάννης Κωστάκης2

Το είπε και ο παρουσιαστής της ιντερνετικής μετάδοσης των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος από το επίσημο κανάλι της IPC στο Youtube: ο Γιάννης Κωστάκης είναι από τους πιο έμπειρους στην κατηγορία. Και ο αθλητής των Αετών φρόντισε να τον επιβεβαιώσει 3 λεπτά 55 δεύτερα και 45 εκατοστά αργότερα. Τόσο ακριβώς ήταν ο χρόνος που χρειάστηκε για να καλύψει τα 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S3 και να κρεμάσει στο στήθος του, το χάλκινο μετάλλιο του παγκόσμιου πρωταθλητή, στη διοργάνωση του Μόντρεαλ.

Ο Κωστάκης, κάτοχος ενός χάλκινου Παραολυμπιακού μεταλλίου από την Αθήνα το 2004, από τα προκριματικά κιόλας, έδειξε έτοιμος για να διεκδικήσει το μετάλλιο. Στον τελικό, αν και ο χρόνος ήταν χειρότερος απ` ότι το πρωί στα προκριματικά (σ.σ. 3:52.31) κατάφερε να βρεθεί στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών, ανεβάζοντας έτσι ρυθμό και ψυχολογία εν όψει των υπόλοιπων τεσσάρων αγωνισμάτων στα οποία θα λάβει μέρος.

Το χρυσό μετάλλιο με 3:36.82 πήρε ο Ουκρανός Ντμίτρο Βινοχράντετς, ενώ τον ακολούθησε ο Ισπανός Μιγκέλ Άνχελ Μαρτίνεθ Ταγουέλο με 3:48.82.