UncategorizedΈβδομος ο Πετράκης στο Snowboard Cross, 11ος στο Banked Slalom του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Παρασνόουμπορντ

Απρίλιος 1, 2019

Έβδομος ο Πετράκης στο Snowboard Cross  του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Παρασνόουμπορντ

56310314 2105292226225571 1741822938920779776 n

Την 7η θέση στο Snowboard Cross Upper Limb Imp. του Παγκοσμίου Πρωταθήματος παρασνόουμπορντ που διεξήχθη στην Φινλανδία κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Πετράκης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε μια πτώση στα ημιτελικά, κι ενώ βρισκόταν στην κορυφή του γκρουπ, με αποτέλεσμα να χάσει την πρόκρισή του στον τελικό όπου θα διεκδικούσε μετάλλιο.

«Υπάρχει μικρή απογοήτευση αλλά συνεχίζουμε δυνατά», έγραψε στον προσωπικό του λογαριασμό στο fb ο Πετράκης, ο οποίος να θυμίσουμε ότι ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας στου Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες της Νοτίου Κορέας το 2018.

Ο Πετράκης ήταν 8ος στον προκριματικό με 57.10. Στον 1ο προημιτελικό κατετάγη 2ος, ενώ στον 1ο ημιτελικό πήρε την 4η θέση. Στον Final Bronze κατέλαβε την 3η θέση, που τον έφερε και στην 7η θέση της τελικής κατάταξης.

Παγκόσμιο Παρασνόουμπορντ: Στην 11η θέση του Banked Slalom Upper Limb Imp. ο Πετράκης

55560607 2150695081664233 6633918593190854656 n

Την 11η θέση στο Banked Slalom Upper Limb Imp. του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Παρασνόουμπορντ που φιλοξενείται στην Φινλανδία, κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Πετράκης.

Ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας στους Χειμερινούς Παραολυμπικούς Αγώνες του 2018 (Πιόνγκτσανγκ, Νότια Κορέα) ήταν 10ος στην πρώτη προσπάθεια και 11ος στη δεύτερη με αποτέλεσμα να καταλάβει τελικά την 11η θέση με επίδοση 58.71.

Ο Πετράκης στην πρώτη προσπάθεια είχε επίδοση 58.71, ενώ στην δεύτερη ήταν πιο αργός κατά ένα εκατοστό με αποτέλεσμα να πάρει την 11η θέση στην τελική κατάταξη.

Το Σάββατο 30 Μαρτίου, ο Πετράκης θα συμμετέχει και στο Cross Upper Limb Imp.