ΕιδησεογραφίαΝέαΣτο τάι μπρέικ χάθηκε το μετάλλιο για τους Καπλάνη/Μόρφη Μέτζου στο Ζάγκρεμπ – Δέκατος ο Καπλάνης στο Ζάγκρεμπ, 19η η Μόρφη Μέτζου

Απρίλιος 1, 2019

Στο τάι μπρέικ χάθηκε το μετάλλιο για τους Καπλάνη/Μόρφη Μέτζου στο Ζάγκρεμπ

ZagrebROLogo

Στο τάι μπρέικ του «μικρού τελικού», στο BISFed 2019 Boccia Regional Open που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ, χάθηκε το μετάλλιο για το ελληνικό δίδυμο στα ζευγάρια BC4.

Οι Νικόλαος Καπλάνης και Χρυσή Μόρφη Μέτζου έφτασαν στα ημιτελικά με δύο νίκες (7-6 Ουκρανία, 5-4 Γαλλία) σε τρεις αγώνες. Στα ημιτελικά το ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε 8-0, ενώ διεκδίκησε το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν. Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 4-4 όμως έχασε στο τάι μπρέικ με σκορ 1-0 με αποτέλεσμα να καταλάβει την 4η θέση της τελικής κατάταξης.

Δέκατος ο Καπλάνης στο Ζάγκρεμπ, 19η η Μόρφη Μέτζου

55470264 2290773710975928 367410361701236736 n

Την 10η θέση στο ατομικό της κατηγορίας BC4 στο BISFed 2019 Boccia Regional Open που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ, κατέλαβε ο Νίκος Καπλάνης, την ίδια στιγμή που η Χρυσή Μόρφη Μέτζου ήταν 19η στην ίδια κατηγορία.

Το ελληνικό δίδυμο, από αύριο (Σάββατο) θα αγωνιστεί στα ζευγάρια BC4 με πρώτους αντιπάλους τις Σλοβακία, Ουκρανία και Γαλλία.

Στο ατομικό, ο Καπλάνης σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες, καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση στο προκριματικό γκρουπ που ωστόσο δεν του επέτρεψε να βρεθεί στην οκτάδα. Επικράτησε 3-2 της Μελίσα Οσμάνοβιτς από την Κροατία και 6-3 του Τούρκου Τσαγκατάι Τσακίρ, ενώ ηττήθηκε 4-3 από τον Ουκρανό Αντρίι Ουκούλοφ.

Όσον αφορά στην Μόρφη Μέτζου είχε μία νίκη επί του Τούρκου Σαλίμ Γιαλτσίνκαγια με σκορ 10-0 και δύο ήττες από τις Μικαέλα Μπάλκοβα (Σλοβακία, 8-0) και Αλεξάντρα Σάμπο (Ουγγαρία, 4-1)

[ΠΗΓΗ: ΕΑΟΜ-ΑΜΕΑ]