Δελτία ΤύπουΕιδησεογραφίαΝέα“Ασημένιος” ο Καρυπίδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης

Ιούνιος 15, 2022

Το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής κολύμβησης χάρισε ο Δημήτρης Καρυπίδης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται για 4η ημέρα στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 6:15.18 (ατομικό ρεκόρ), κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο S1. Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο για τον Καρυπίδη, σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, μετά τα δύο ασημένια που πήρε το 2017 στο Μέξικο Σίτι.

286941729_492407572681440_6487904026877696803_n

286078588_492426009346263_8202635656334794875_n

285862316_492426012679596_7085039699243761811_n

Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Νικόλαος Κόντου, που κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 8:22.42.

Στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S8, με τον 4ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, προκρίθηκε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο Εβρίτης πρωταθλητής, ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:00.03 και το απόγευμα θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Όσον αφορά στον Αριστείδη Μακροδημήτρη, προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. ελεύθερο S2 με χρόνο 5:02.06 που ήταν και ο 5ος καλύτερος των προκριματικών.

Τέλος, εκτός τελικού στα 400μ. ελεύθερο S6 έμεινε η Μαρία Τσάκωνα με επίδοση 7:07.20 (9ος καλύτερος χρόνος στα προκριματικά).